Stil (https://www.stil.sk/)

Čo je to anatomický batoh a prečo je pre vaše dieťa tak dôležitý?

Anatomický znamená „tvarom vyhovujúci stavbe ľudského tela“. Ľudovo povedané: Nikde netlačí a „sedí“ na chrbte. A prečo je pri školských batohov a aktoviek pre naše deti tak dôležitý?

Pravdepodobnosť, že vaše školopovinné dieťa nosí viac, než unesie, je vysoká. Päť dní v týždni mieri do školy približne s týmto nákladom: štyri učebnice, štyri pracovné zošity, desať zošitov a blokov rôznych veľkostí, peračník, desiata, pití, peňaženka, telefón a ďalšie drobnosti. Koľko v praxi vážia naplnené školské batohy malých detí? Ľahko sa dostanú až na päť kilo = 50 až 60 % svojej váhy. A to už je pre školáka ozaj nezdravá nálož.

Pohľad lekára na ergonómiu a anatomické výstuže školských batohov uvidíte vo video seriály "Lekár radí..." na tejto stránke.

Doc. MUDr. Peter Konečný, Ph.D., MBA, prednosta Fyzioterapie Univerzity Palackého Olomouc a primár centra liečebnej rehabilitácie nemocnice Prostejov:  odpovedá na otázku: Aké sú obmedzenia pre rozmery a váhu batohu do školy? "Výška a váha dítěte jsou hlavní faktory pro výběr správné aktovky nebo batohu… V dnešní době normy neexistují, není žádné omezení, jsou spíše doporučení ohledně výšky a váhy batohu. Obecně musí žákovi individuálně vyhovovat. Rozměry by měly být takové, aby nepřesáhly přes horní okraj ramen a spodní okraj dosahoval k bokům. Co se týká váhy, měla by mít 10 – 15% z celkové váhy žáka."

MUDr. Stanislav Horák, Ph.D., MBA, rehabilitačný lekár, Olomouc: "Většinou koriguje dítě tah batohu zvýšeným napětím v krčních svalech, předsunem či protrakcí hlavy a ramen, což vede k tenzním bolestem jak v krční oblasti tak i hlavy - hlavu od krku oddělit funkčně nelze."

Mgr. Jana Vyskotová, Ph.D., Fyzioterapeut, Ostrava, Nový Jičín: "Dobře padnoucí taška nezatěžuje tělo a nedeformuje přirozenou křivku páteře (tzn., nenutí dítě při jejím nošení předklánět se, prohýbat se nebo uklánět se na jednu stranu). Velikost brašny by měla odpovídat tělesné stavbě školáka, neměla by být širší než ramena, vrchol by neměl přesahovat linii ramen, spodní část by neměla být níž, než je linie boků. Popruhy se nesmějí dotýkat krku dítěte a jejich délka by měla být nastavena tak, aby brašna držela na středu zad. Popruhy by se neměly zařezávat, ale neměly by být ani příliš volné, neutažené, protože pak dítě zaklánějí. Přesné utažení znamená vyvážit dítě do vycentrované pozice, která zabraňuje vzniku páteřních deformit. Vhodné je využít i hrudního a bederního pásu, které Vám usnadní správně nastavit tašku a dítěti pomohou lépe rozložit zátěž a tím mu odlehčit školní tašku."

Čo sa dá urobiť okamžite?

 • Rozprávajte sa s deťmi a vysvetlite im, prečo je dôležité strážiť váhu záťaže
 • Preberte spolu obsah batohu, kontrolujte, či z lenivosti vymeniť si nepotrebné učebnice, nenosia každý deň do školy aj to, čo aktuálne nepotrebujú
 • Voda do fľašky sa dá doplniť až v škole
 • Hovorte s učiteľmi – spýtajte sa ich, či je možné si niektoré učebnice nechávať v škole alebo doma - a ako nastaviť systém tak, aby nechýbali, keď ich bude treba
 • Možná ani nie je nutné mať a nosiť na každý predmet tri zošity naraz, ťažké dosky na zošity sa dajú vymeniť za ľahšie
 • Buďte nároční pri výbere batohu nebo aktovky a kontrolujte, či ich dieťa nosí správne. Viac sa dozviete z odporúčania lekára: Ako správne nastaviť školský batoh a Ako správne nastaviť aktovku
 • Ťažšie a väčšie učebnice by mali zaberať priestor tesne pri chrbte, blízko chrbtice. Batohy Stil tomu majú uspôsobené vnútorné členenie
 • Kontrolujte postoj a držanie tela vášho dieťaťa v kľude, v sede, pri chôdzi i pri športe. Zasiahnite včas, pokiaľ sa vám niečo neľúbi
 • Navštívte odborníka, cvičte, vymeňte školský batoh za kvalitný, ergonomický a robte ďalšie potrebné opatrenia, ktoré budú chrbát šetriť a rovnomerne rozvíjať.

Každý rodič chce, aby deti mali správne držanie tela a zdravý chrbát. Náš cieľ je rovnaký! Preto zdravému detskému chrbtu venujeme tak veľkú pozornosť. A preto naše produkty majú zásadné ergonomické vlastnosti.

 

Ocenenie anatomických batohov a aktoviek Stil odborníkmi

čo je to anatomický batoh

Doc. MUDr. Peter Konečný, Ph.D., MBA, prednosta Fyzioterapie Univerzity Palackého Olomouc a primár centra liečebnej rehabilitácie nemocnice Prostejov: „U školních batohů Stil mě zaujaly anatomické výztuže a hrudní popruhy. Anatomická výztuž zad je hodně tvarovaná a umožňuje správný vývoj páteře. Hrudní popruhy proto, že přirozeně rozloží zátěž na zádech, zatížení batohu.“

Prvky školských batohov a aktoviek Stil pre zdravé chrbty našich detí

 1. Aktovky a batohy do školy Stil sedia na chrbte perfektne
 2. Majú hrudný pás pre optimálne rozloženie záťaže na chrbte s možnosťou nastavenia popruhov podľa výšky dieťaťa
 3. Anatomický chrbtový panel s pevnou konštrukciou sa prispôsobí chrbtici dieťaťa
 4. Systém Air Flow a priedušné polstrovanie umožní cirkuláciu vzduchu a príjemné nosenie
 5. Napr. školské batohy Junior pri celkových rozmeroch výška 400 x šírka 300 x hĺbka 200 mm vážia len 0,9 kg, študentské batohy väčších rozmerov len 0,8 kg.

Časová i finančná investícia do zdraví detského chrbta je rozhodne lepšia ako do novej play-station, do rozšírenej televíznej ponuky či ešte chytrejšieho telefónu. Dnešné deti majú oveľa menej prirodzeného pohybu než generácia ich rodičov, teda každá neprirodzená záťaž je pro nich oveľa nebezpečnejšia.

 

Vďaka značke "STIL KVALITA" si môžete byť istí, že svojmu dieťaťu kupujete vhodnú tašku do školy.

© 2023 Stil.sk - školské tašky, aktovky a školské batohy pre naše deti so štýlom