Stil (https://www.stil.sk/)

Ako sa perie školský batoh? Neperie! Dá sa teda nejako vyčistiť?

Prečo je dôležité starať sa o školské batohy a ako na to

Čistý a udržiavaný školský batoh je lepší než zanedbaný a špinavý. Zvlášť, keď vám pri vyberaní a balení školských pomôcok ten batoh pravidelne pristáva na jedálenskom stole či v posteli v detskej izbe.

Školský batoh je jednou z najužitočnejších školských pomôcok, takmer denne v záprahu. Pre školáka je dôležitý rovnako,ako pre maminku kabelka. Je to predmet, ktorý si žije svojim vlastným životom. A že je v ňom niekedy viac života, než by sme si ako rodičia predstavovali, to je fakt.

Náš tip - videonávod, ako vyčistiť našu aktovku Coral, sme našli na profile @uklidproklid: https://www.instagram.com/p/Che1WK2gVbI/?hl=cs


Nákup školskej tašky je v niektorých rodinách naozajstnou slávnostnou udalosťou, ktorá predstavuje začiatok novej životnej etapy. Táto udalosť má totižokrem praktického i svoj symbolický význam. Ten spočíva v procese osamostatňovania sa dieťaťa a jeho schopnosti plniť si vlastné povinnosti. Dieťa by malo pochopiť, že má voči svojmu majetku nejaké záväzky. Ideálny scenár je ten, že zároveň s kúpou školského batohu dieťa „kúpi“ aj povinnosť sa oň patrične starať. Aby čo najdlhšie vydržal a peniaze na jeho nákup nevyšli nazmar.

Študentský batoh je dnes investíciou do kvality materiálov s čo najvyššou životnosťou a najnižšou váhou, do vzhľadu a značky i do ergonomických vlastností, ktoré pomáhajú chrániť preťažený detský chrbát. Bola by škoda, keby sa vinou nesprávnej údržby batoh zničil a musel nahradiť novým ešte skôr, než ergonomické vlastnosti vôbec stihnú zapôsobiť.

Aby sa batoh dožil vysokého veku v dobrej kondícii, napísali sme pre vás stručný zoznam preventívnych zásad, ktoré by mohli byť schopné dodržiavať samotné deti, i odporúčania na údržbu, ktorými môžu rodičia napraviť prípadnú nehodu.

 

Čo by malo a mohlo rešpektovať a zvládať dieťa v starostlivosti o svoj vlastný školský batoh

 • Do batohu sa nekope, batoh sa nehádže na zem, nevozí sa v MHD pod nohami na podlahe a v šatni sa nenecháva v kalužiach od blata vedľa špinavých topánok.
 • Pravidelná inventúra obsahu batohu zamedzí hromadeniu nevítaných časovaných bômb v podobe zabudnutých desiat a tiež šetrí peniaze. Ako? „Stratené“ kružidlo nebudete musieť kupovať nové, je dosť možné, že ho nájdete na dne batohu.
 • Čokoľvek, čo nemá formu tuhého skupenstva, by sa malo do batohu vkladať len starostlivo zatvorené, ideálne v samostatnom ochrannom obale. A to platí aj pre rozlízanélízatká, načatétemperové farby, inteligentnú plastelínu, sliz a podobné rizikové predmety.
 • Niektoré veci, napríklad banán, by sa do batohu radšej nemali dávať vôbec.
 • Keď sa niečo do batohu vyleje, je potrebné zasiahnuť čo najrýchlejšie.

Čo môže pomôcť rodičom v snahe o udržanie čistého a neponičeného batohu alebo chcete vedieť, ako sa perie batoh? Neperie!

Ako čistiť batohy?

 • Raz za čas, napríklad pred dlhším školským voľnom, batoh skontrolujte, vyprázdnite a nechajte vyvetrať. Starostlivo odstráňte prípadné zvyšky jedla, papieriky, obaly od čokolád a inej špiny.
 • Batohy ani aktovky neperieme v pračke ani nesušíme v sušičke, aj napriek tomu, že sa to javí ako lákavé vyriešenie problému. Riskujeme tým zničenie sofistikovaného chrbtového systému, zipsov, praciek, farieb a reflexných prvkov.
 • Prípadný zápach pomôže odstrániť jedlá sóda, podstielka pre mačky, ligurček alebo gulôčky na odstránenie zápachu určené do obuvi. Na prepotenú látku a popruhy funguje ocot pridaný do vlažnej vody pri umývaní batohu.
 • Pripravte si jemnú handričku namočenú v teplej vode s jemným mydlom. Na veľké a zákerné fľaky pomáha odstraňovač škvŕn na textil, ktorý si vopred vyskúšajte na nejakej nenápadnejšej ploche batohu.
 • Nezabudnite ani na zipsy a pracky, najlepšie sa vyčistia jemnou kefkou namočenou v teplej vode s mydlom.
 • Oplachovať môžete batoh vlažnou vodou vo vani alebo v sprche.
 • Dôležité je nechať batoh dôkladne vyschnúť, nie však na priamom slnku.
 • Nakoniec môžete batoh naimpregnovať rovnakým sprejom ako impregnujete napríklad tenisky alebo inú športovú obuv.
 • Do skrine je nutné odkladať batoh suchý, aby sa predišlo vzniku plesne, poškodeniu materiálu a jeho funkčných vlastností.

Nájdite si pred každými prázdninami vždy pár minút na správne uskladnenie vyprázdneného, vyčisteného a dobre vysušeného batohu tak, aby ste pred ďalším použitím neboli nepríjemne prekvapení jeho stavom.

Nielenže potom batoh školákovi spoľahlivo odnosí zošity, učebnice a školské pomôcky, ale aj všetky tiepoklady a drobnosti ktoré pomáhajú robiť detstvo detstvom.

 

 

 

Vďaka značke "STIL KVALITA" si môžete byť istí, že svojmu dieťaťu kupujete vhodnú tašku do školy.

Zaujíma vás, čo je nové v kolekcii pre budúcu sezónu? Pozrite sa a ak máte otázku, pýtajte sa. Odpovedáme obratom.

 

 

kúpiť tu

 

 

Pomáhame deťom do škôl

Pomáhame tým, ktorým život naložil viac, než môžu uniesť.

Za každú predanú školskú tašku alebo batoh prispievame čiastkou 2 eurá na projekt "Pomáhame deťom do škôl," v rámci ktorého venujeme školské vybavenie pre deti zo znevýhodnených rodín. Viac informácií tu.

© 2023 Stil.sk - školské tašky, aktovky a školské batohy pre naše deti so štýlom