Začať môžete tým, že dieťaťu kúpite kvalitnú školskú tašku

Väčšina detí má od narodenia naprogramovanú dokonalú schému vývoja z hľadiska kineziológie. Tento „kód“ ale postupom času naruší zlé sedenie, nevhodne volené hračky, nestabilný stred tela, málo pohybu a podobné civilizačné nešvary.V priebehu školskej dochádzky môže byť na vine aj nekvalitná a ťažká aktovka. Ako chrániť detskú chrbticu? Ako vybrať a ako nosiť batoh do školy?

Už vo veku medzi šiestym a ôsmym rokom má veľa detí chybné držanie tela, horšiu stabilitu a problémy s chrbticou. Nekvalitná alebo nesprávne nosená školská taška môže všetko ešte zhoršiť.

„Veľa vecí robí dieťa nie preto, že to má v génoch, ale preto, že to po nás jednoducho opakuje. A tým myslím aj pohybový vzor, chôdzu, postoj i posed.Takže, ak nosíte tašku alebo batoh na jednom ramene, dieťa to vyhodnotí ako správne a túto chybu po vás zopakuje,“ upozorňuje na jednu z príčin nesprávneho vývoja Ing. Vítek Zeman, pohybový špecialista so zameraním na zdravý vývoj človeka a neuromuskulárnu stabilizáciu z jihlavského centra Lifesmile.

Kvalitná aktovka je dobrý sluha, ale nevyrieši všetko

Ak je u vás nástup do školy aktuálna téma, určite riešite, ako vybrať kvalitný a zdravý školský batoh alebo aktovku, čo neničí chrbát. Batohy Stil pre prváčikov vážia 0,99 kg a batohy pre väčších školákov a študentov dokonca len 0,8 kg. Naša snaha o znižovanie váhy samotných školských tašiek a batohov naráža na dva druhy limitov – jedným je nutnosť zachovania kvalitných materiálov a pevnej konštrukcie, ktorá chráni chrbticu a tou druhou je to, čo si dieťa do tašky naloží. Zatiaľčo bod jedna sa snažíme ovplyvniť výberom čo najľahších materálov, bod dva je logicky mimo náš dosah. Asi vás ale neprekvapí, že sa váha školskej tašky nezriedka dostane až na päť kíl. A to už je pre školáka naozaj nezdravá nálož.

S množstvom učebníc a pomôcok, ktoré školy vyžadujú, toho bohužiaľ veľmi nezmôžeme. Do školy ich školák nosiť musí a domov tiež, aby sa z nich mohol učiť. Úľavu ale prinesie anatomicky tvarovaný chrbát kvalitnej aktovky či batohu. Taký, ktorý svojim vystužením pevne dolieha na chrbát. Dôležité sú i široké ramenné popruhy, ktoré pomáhajú rozložiť váhu a zmierniť tlak na ramená. Aby to však fungovalo, nesmiete podceniť správne nastavenie týchto popruhov – s pravidelnou aktualizáciou podľa toho, ako dieťa rastie, prípadne čo má na sebe.

Pokiaľ cesta pešo s taškou na chrbte zaberie vášmu dieťaťu pár minút denne nesie pritom kvalitný batoh, zdravotných problémov, ktoré by zapríčinil práve on sa báť nemusíte. Ak ale pravidelne nosí na chrbte veľkú záťaž dlhý čas, je na mieste venovať sa prevencii. Ak cestu zo školy nasleduje cesta na tréning alebo na krúžok a potom domov cez pol sídliska či mesta, venujte pravidelne chvíľku týmto detailom:

  1. Všimnite si, ako dieťa batoh nosí, či je zvyknuté používať oba popruhy, alebo náhodou dlhodobo preferuje nosenie na jednom ramene. Pri takom nosení totiž:„dochádza k jednostrannému preťaženiu hlbokých extenzorov až po svaly v bedrovej oblasti, a tým sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť skoliotických prejavov chrbtice,“ uvádza ďalšiu skúsenosť z praxe Vítek Zeman.
  2. Skontrolujte aspoň raz za týždeň, či batoh neobsahuje zbytočné kilogramy – typicky sú to napríklad učebnice a pracovné zošity z predmetu, ktorý v ten deň ani nie je v rozvrhu, atlas, ktorý by mohlo zostávať v škole, či mesiac nevrátená knižka z knižnice.

 

Vďaka značke "STIL KVALITA" si môžete byť istí, že svojmu dieťaťu kupujete vhodnú tašku do školy.

školní batohy, aktovky

studentské batohy

Chcete poradiť s výberom školské tašky?

Kontaktujte nás: 0908 638 897, stil@helma365.sk
v pracovné dny od 9 do 16 hodín.