Hľadáte odpoveď na otázku, či vybrať školský batoh alebo aktovku tak, aby sa do nich zmestilo pohodlne všetko potrebné bez toho, aby nosenie prvákovi kazilo náladu či jeho chrbát?

Aby sme vám dali čo najviac podkladov na rozhodnutie, pridávame citácie renomovaných lekárov z oblasti rehabilitácie, ortopédie a fyzioterapie a odkaz na videa "Lekár radí: Ako vybrať zdravú a bezpečnú tašku a aktovku". S týmito odborníkmi aktívne konzultujeme problematiku zdravých chrbtov i to, ako môžeme byť v tejto oblasti ako výrobcovia školských aktoviek a batohov užitoční.

Aktovka alebo školský batoh?

Historicky je akosi dané, že pre prvú, druhú a niekedy i tretiu triedu sa zvolí aktovka a po zvyšok školskej dochádzky sa "batohuje". Tomuto zvyku prispôsobujeme aj design a jednotlivé prvky našich výrobkov.

Čo sme si všimli na trendoch z posledných rokov? Prváci majú stále viac v obľube aj špeciálne upravené Junior batohy.

Všímajte si tri faktory: 1. váhu, 2. veľkosť a ergonómiu, 3. vzhľad

 1. Aktovka i školský batoh by mali byť ako pierko, ktoré unesie kilo. V obidvoch prípadoch je hmotnosť veľmi dôležitá. My v Stile túto skutočnosť neberieme na ľahkú váhu, začíname už na 0,8kg a končíme na maximálnej váhe 1kg. Mgr. Jana Vyskotová, Ph.D., upresňujú čísla: „V případě šestiletých prvňáčků by se mělo jednat o maximální zátěž 6% jejich tělesné hmotnosti. To znamená: váží-li žák 20kg, pak jeho zcela bezpečné a zdravotně neškodné zatížení školním batohem je maximálně 1,2kg.

  Ak máte doma drobného prváka, zvážte kúpu Junior batohu, ktorý váži iba 0,9kg. Aktovka je o niečo ťažšia (1kg), avšak v tomto prípade sa počíta každé deko!
   
 2. Pri výbere aktovky či batohu sa môžete tiež riadiť veľkosťou, respektíve postavou vášho školáka. . Fyzioterapeutka Mgr. Jany Vyskotová, Ph.D. radí: "Aktovka by měla zasahovat od ramen po hřeben pánevní kosti (vrchol by neměl přesahovat linii ramen, spodní část by neměla být níž, než je linie boků daného dítěte). Dítě musí volně hýbat krkem a brašna nesmí zasahovat na hýždě. Bederní pás by měl sedět na kyčelních kostech, čímž odlehčí zátěž z ramen, přenese ji na pánev a odlehčí celé páteři.
   
 3. V nadväznosti na konzultácie s odborníkmi, odporúčame mať dieťa pri výbere aktovky radšejso sebou. A čo si potom máte všímať? Môžete postupovať podľa rady rehabilitačného lekára MUDr. Stanislava Horáka, Ph.D., MBA: "Aktovka musí dítěti vyhovovat, nesmí jej tlačit a nikde táhnout, měla by být pohodlná s ventilací zad, adekvátně polstrovaná. A to jak v zádové části, tak i na ramenních popruzích.Konečný výber designu už nechajte na dieťa!

Ďalšie inšpiráciou pre správny výber batohu do školy môžu byť odporúčania z nášho videoseriálu "Lekár radí ..."

 

Čím sa líšia aktovky a Junior batohy Stil pre prvákov?

Aktovky Stil

Aktovky Stil pre prvákov alebo na prvých pár rokov školskej dochádzky, vyvíjame veľmi citlivo s ohľadom na fyziognómiu dieťaťa vo veku šiestich až siedmych rokov.

 • Aktovka má robustnejšiu ale stále ľahkú konštrukciu, váži 1 kg
 • Jej vnútorné členenie je prehľadné i pre najmenšie deti
 • Je vybavená sympatickým, bezporuchovým magnetickým zapínaním Fidlock
 • Design je zameraný na tých najmenších

 

Ďalšie prvky a vylepšenia aktoviek Stil tu.

Junior batohy Stil

Junior batohy Stil sú ideálne pre drobnejších prvákov, ktorí by sa pod školskou aktovkou skoro stratili.

 • Junior batohy sú super ľahké, vážia len 0,9 kg
 • Batohy rastú s dieťaťom - štyri stupne nastavenia chrbtového panelu umožňujú ľahké nastavenie podľa rastu dieťaťa
 • Majú pevnú konštrukciu a dno s plastovými nožičkami
 • Dizajnovo sú batohy nadčasové, vydržia dlhšie ako do tretej triedy

Ďalšie prvky Junior batohov nájdete na tejto stránke.

 

A ktoré ďalšie parametre je treba sledovať pri výbere aktovky či batohu do školy?

V našej ponuke nájdete množstvo pekných školských aktoviek i študentských batohov, čo však určite nenájdete, je vzhľad na úkor zdravia. Napríklad batohom s jediným popruhom jednoducho nefandíme, lebo uprednostňujeme rovný chrbát! Čomu, mimochodom, v prípade aktoviek i školských batohov, ktoré sú vyššie než širšie, napomáha šikovné vnútorné delenie a tým pádom vyvážené rozmiestnenie vecí.

Vždy si všímajte, či je vybraný kus ergonomický s anatomicky tvarovaným chrbtom s pevnou konštrukciou. Naše aktovky a batohy disponujú 3D chrbtovým systémom  - perfektne sedia na chrbte. Anatomický chrbtový panel sa prispôsobí chrbtici dieťaťa a systém Air Flow i priedušné polstrovanie umožňuje cirkuláciu vzduchu a príjemné nosenie. Hrudný pás s kvalitnou prackou zaistí dobré usadenie aktovky a batohu na chrbte dieťaťa.

S tým súvisí ešte tento fakt: nijako sa nám nechce začať robiť kompromisy v kvalite len kvôli tomu, že dieťa vyrastie z aktovky a dorastie do študentského batohu. Preto u nás majú obidve kategórie pevný a ergonomicky tvarovaný chrbtový diel, vystužené, tvarovo stále dno, dostatočne dlhé a široké popruhy z priedušného materiálu, hrudný pás s kvalitnou prackou a samozrejme potrebné bezpečnostní prvky. Pretože veľkú časť roku sa deti pohybujú vonku za nie celkom ideálnej viditeľnosti.

A keď už sme pri počasí: do aktovky nezatečie, ani keby nebola úplne zapnutá. Čo sa však pri aktovkách Stil s magnetickou sponou často nestane, pretože zapínanie je rýchle a vlastne aj zábavné.

Aktovka má pevnú konštrukciu, školský batoh síce nie, ale môžete si byť istí, že i tak dobre drží na zemi a nepadá do strany ani polo prázdny. Vieme, že pevná konštrukcia aktovky zvádza deti k tomu, že si ho mýlia s lavičkou. Preto vás prosíme: skúste im vysvetliť, že lavička bude predsa len lepšia. Konštrukcia je síce pevná, ale nie oceľová. Tá by sa nedala uniesť!

S dieťaťom sa vopred dohodnite na tom, že vy vyberiete značku a typ podľa zdravotných a praktických kritérií a ono si môže vybrať farebnú kombináciu. Nemusíte sa obávať výberu - v ponuke značky STIL si na dizajne aktoviek a batohov dávame ozaj záležať. Výsledkom je veľmi vydarená a estetická galéria produktov. Myslíme i na údržbu, vieme, akú záťaž musia v dennej prevádzke aktovky a batohy zvládnuť. Na výber sú preto aj praktické tmavšie farby, ktoré sú rezistentnejšie voči následkom nešetrného používania napríklad v MHD, v triede alebo v školskej jedálni. Pri študentských batohoch sa hráme i so sofistikovanou grafikou a starostlivo sledujeme aktuálne trendy medzi mladými.

 

Pomáhame vám a vašim deťom so správnym výberom aktovky a školského batohu s ohľadom na zdravý vývoj a s rešpektom k všetkým zásadám ohľadne zdravého detského chrbta. Vo svojej snahe hľadáme a nachádzame oporu u renomovaných odborníkov z oblasti fyzioterapie, rehabilitácie a detskej ortopédie. Výsledkom je špičková kvalita, ktorá spĺňa prísne kritéria a normy a naviac, niektoré z nich dokonca ešte vylepšuje.

MÔŽEME VÁM PORADIŤ?

Vďaka značke "STIL KVALITA" si môžete byť istí, že svojmu dieťaťu kupujete vhodnú tašku do školy.

kúpiť tu

Chcete poradiť s výberom školské tašky?

Kontaktujte nás: 0908 638 897, stil@helma365.sk
v pracovné dny od 9 do 16 hodín.