Komplexný súpis vlastností kvalitnej školskej tašky od fyzioterapeutky Mgr. Jany Vyskotové Ph.D.: "Aktovka (či batoh) by měla odpovídat konstituci dítěte. Měla by být co nejlehčí, přitom mít dostatečně pevnou konstrukci, vyztužené nepromokavé dno a pevná polstrovaná záda. Taška by neměla přesahovat záda dítěte a měla by je co nejpřesněji kopírovat. Měla by mít široké polstrované ramenní pásy, vypolstrované pevné držátko vhodné pro dětskou ruku, hrudní a bederní popruh. Nutné jsou i zakomponované reflexní bezpečnostní prvky, které zvýší bezpečnost dítěte v dopravním provozu. Batoh i taška musí splňovat hygienická, funkční a estetická kritéria."

Aktovky a školské batohy si v tomto školskom roku i v minulom zažívajú zvláštnu sezónu. Väčšina z nich od polovice vlaňajšieho marca sedela na striedačke a do školy sa nepozrela. Je jasné, že sa slovenské školstvo po tejto skúsenosti zmení. Je možné, že sa priblížila doba, kedy si deti v aktovkách budú môcť do školy nosiť oveľa menej učebníc a pracovných zošitov ako dnes. Alebo si ponesú len laptopy a desiatu?

Zatiaľ nie je výnimkou, že naše ratolesti vláčia na chrbtoch náklad s váhou päť kilo! I preto sa snažíme, aby sa na tejto váhe aktovka alebo batoh podieľali čo najmenším číslom.

Váha školských batohov

K problematickej váhe plného školského batohu savyjadruje aj fyzioterapeutka Mgr. Jana Vyskotová, Ph.D.: "Váhový limit žákova zavazadla představuje tolik procent jeho tělesné hmotnosti, kolik je mu let. V případě šestiletých prvňáčků by se mělo jednat o maximální zátěž šesti procent jejich tělesné hmotnosti. To znamená: váží-li žák dvacet kilo, pak jeho zcela bezpečné a zdravotně neškodné zatížení školním batohem je maximálně 1,2 kg.“

Aha, váha nestačí!

Tajomstvo dobrej školskej tašky nespočíva len vo váhe, ale tiež v synergii mnohých ďalších prvkov. Všetkých rovnako dôležitých, bez udania poradia. Každému jednému venujeme veľkú pozornosť pri vývoji i výrobe. Všetkých rodičov nabádame, aby im venovali pozornosť pri výbere a nákupe. Sami potom značku STIL v praxi testujeme v ostrej prevádzke. Ako rodičia vnímame všetky „vedľajšie účinky“ nosenie záťaže na chrbtoch detí a neustále sa učíme, jak zmierňovať nežiadúce účinky.

Rehabilitačný lekár MUDr. Stanislav Horák, Ph.D., MBA popisuje vedľajšie účinky veľmi presne: "Vadné držení těla, kulatá záda, svalově vazivové přetížení, s tím spojené bolesti zad a krční páteře – tedy hlavně funkční potíže. Dále skolióza, ploché nohy... Pokud vyloučíme strukturální změny a vrozené vady, kterých je méně, jedná se hlavně o funkční potíže na vrub přetížení, nedostatečného svalově-vazivového zajištění, zvýšenou laxitu vaziva, obezitu, nedostatečný pohyb, jednostranné a nevhodné zatížení pohybového aparátu anebo kombinaci výše uvedených.“

Chcete vedieť, čo sa na batohoch Stil páči lekárom a prečo ich odporúčajú pre správny vývoj chrbta našich školákov? Sledujte náš videoseriál "Lekár radí ako vybrať správny školský batoh".

Zoznam prvkov správnej aktovky a školského batohu

Pripravili sme pre vás zoznam vlastností aktovky alebo školského batohu, o ktorých si myslíme, že pri výbere hrajú zásadnú úlohu. Preferencie alebo poradie, v akom budete jednotlivé prvky vybraného výrobku posudzovať, sú samozrejme individuálne. Radi by sme sa však prihovorili za to, aby ste žiadny nevynechali.

Ergonomické a anatomické vlastnosti batohu i popruhov

Váha

Materiál

Vonkajšie a vnútorné usporiadanie

Bezpečnostné prvky

Vzhľad a farby

Doplnky

Cena

 

Ergonomické a anatomické vlastnosti školského batohu

Ako chápať pojmy „ergonomický“ a „anatomický“? Pojem „ergonomický“ vysvetlí prednosta Fyzioterapie Univerzity Palackého Olomouc a primár Centra liečebnej rehabilitáce nemocnice Prostejov doc. MUDr. Petr Konečný, Ph.D., MBA: "Ergonomický batoh je přizpůsobený potřebám uživatele s prvky bezpečnosti a správné zdravotní podpory držení a zátěže zad." Pojem „anatomický“ znamená „tvarem vyhovující stavbě lidského těla“.

Alebo ináč, preložené do reči rodiča, ktorý chce pre svoje dieťa to najlepšie: anatomický batoh nikde netlačí! Anatomický chrbtový panel sa prispôsobí chrbtici dieťaťa, systém Air Flow a priedušné polstrovanie umožní cirkuláciu vzduchu a príjemné nosenie.


Čo ešte si zaslúži vašu pozornosť pri výbere školského batohu?

Príjemné nosenie veľmi ovplyvňujú ešte ďalšie skutočnosti - polstrované ramenné popruhy, hrudný pás pre lepšie rozloženie váhy batohu na chrbte a spevnené, vystužené dno. Tiež vnútorné rozloženie priehradiek. Najťažšie učebnice by mali byť umiestnené čo najbližšie k chrbtu. Fľašku s pitím nie je vhodné umiestňovať do postrannej kapsy tašky, dajte ju do zadnej kapsy na stred v ose chrbta. Aktovky a batohy značky STIL disponujú vnútorným rozložením priehradiek tak, aby korešpondovali s hore uvedeným odporúčaním a zároveň umožňovali rýchly prehľad obsahu aktovky, čiže rýchle nájsť, čo treba. K tomu prispievajú i ďalšie vylepšenia, ako napríklad kapsička na uloženie drobností v prednej časti komory, predné vrecko na desiatový box alebo peračník či čiastočne termoizolačné vrecko na lunch box.

 

Zhrnutie od fyzioterapeutky: ako vybrať školský batoh a aktovku?

Komplexný súpis vlastností kvalitnej aktovky sme získali od fyzioterapeutky Mgr. Jany Vyskotové Ph.D.: "Aktovka (či batoh) by měla odpovídat konstituci dítěte. Měla by být co nejlehčí, přitom mít dostatečně pevnou konstrukci, vyztužené nepromokavé dno a pevná polstrovaná záda. Taška by neměla přesahovat záda dítěte a měla by je co nejpřesněji kopírovat. Měla by mít široké polstrované ramenní pásy, vypolstrované pevné držátko vhodné pro dětskou ruku, hrudní a bederní popruh. Nutné jsou i zakomponované reflexní bezpečnostní prvky, které zvýší bezpečnost dítěte v dopravním provozu. Batoh i taška musí splňovat hygienická, funkční a estetická kritéria."

Kvalitné junior batohy Stil pre prvákov vážia 0,9 kg.

Ergonomicky tvarované odľahčené školské batohy Stil pre staršie deti s anatomicky tvarovaným chrbtom a pevnou konštrukciou vážia len 0,8 kg.

Stil kvalita školských batohov a aktoviek

K estetickým kritériám máme veľmi vážnu poznámku: sú dôležité! Kým vy ako rodičia vyberiete značku a typ batohu alebo aktovky, dieťa by malo byť rozhodnúť aké farby a vzory. Možno si nevyberie presne podľa vášho vkusu, vás ale môže hriať istota, že pokiaľ si vyberiete z našej ponuky, máte záruku kvalitného, odolného a nepremokavého materiálu, reflexných prvkov na všetkých stranách pre bezpečnosť dieťaťa, postranných zaťahovacích praciek na zúženie prázdneho batohu alebo moderného, patentového zapínania s magnetom.

Pomáhame vám a vašim deťom so správnym výberom aktovky a školského batohu s ohľadom na zdravý vývoj a s rešpektom k všetkým zásadám ohľadne zdravého detského chrbta. Vo svojej snahe hľadáme a nachádzame oporu u renomovaných odborníkov z oblasti fyzioterapie, rehabilitácie a detskej ortopédie. Výsledkom je špičková kvalita, ktorá spĺňa prísne kritéria a normy a naviac, niektoré z nich dokonca ešte vylepšuje.

Vďaka značke "STIL KVALITA" si môžete byť istí, že svojmu dieťaťu kupujete vhodnú tašku do školy.

Chcete poradiť s výberom školské tašky?

Kontaktujte nás: 0908 638 897, stil@helma365.sk
v pracovné dny od 9 do 16 hodín.